Godmorgon! Vilken härlig dag det ser ut att bli. Åtminstone här i Göteborg.
Hur är det hos dig?
När jag var liten brukade mamma göra egen müsli, och det doftade alltid så gott i köket när den rostades i ugnen. Och som vuxen har jag på senare år gjort otaliga varianter av hemgjord müsli.
Det här är den variant som jag för tillfället tycker allra bäst om, och den går förstås att variera i det oändliga med olika gryn, nötter och frön.
Rostad Müsli {granola}, en stor långpanna
2 liter blandade gryn (tex. havre-, dinkel-, bovete-, råg-)
neutral rapsolja
2,5 dl vatten eller äppeljuice
2 dl blandade nötter och frön (här är det pistagenötter, hasselnötter & solrosfrön)
2 dl riven kokos
1 dl honung
4 msk kokosolja
1/2 tsk salt
2 dl torkade tranbär
1) Sätt ugnen på 180 grader. Häll grynen i en lätt oljad långpanna, tillsätt vatten eller juice och krama in vätskan ordentligt i grynen.
2) Tillsätt nötter, frön och kokos. Smält honung, kokosolja och salt på låg värme i en kastrull eller i micron. Det skall inte koka, bara smälta ihop. Krama in blandningen i müslin.
3) Rosta müslin mitt i ugnen ca 25-30 minuter, eller tills den har fått fin färg. Rör om då och då så att det inte bränns.
4) Låt svalna och tillsätt sedan tranbär.
Enligt mig är det allra lyxigast att njuta müslin ljummen och nygjord med iskall yoghurt och kanel. Men den håller sig bra i flera veckor i lufttät burk eller påse.
show hide 9 comments