Flera saker på sista tiden har fått mig att påminnas om de där små små sakerna i vardagen.
Hur viktiga de är. Måste få vara.
Morgonens första kopp kaffe med levande ljus i fönstret.
En snabb men innerlig (och blöt!) puss från 6-åringen när han lämnas på skolan.
Den enkla (men stora) glädjen i att fortfarande kunna plocka in levande blommor och gröna blad från trädgården. I slutet av november.
Eller som att tillaga något väldigt enkelt. Men som i all sin enkelhet är så fantastiskt gott att inte mycket kan mäta sig med det.
Just då.
Hemgjord tahini är en sådan sak för mig.
Jag förundrades alltid över “förr i tiden” när alla sade att en riktig hummus måste innehålla tahini. Jag har nämligen alltid älskat hummus och det är något jag ofta gör när det inte finns något annat gott hemma. Men varje gång jag tillsatte tahini så blev det inte gott.
Tills jag insåg att det var den köpta tahinin det var fel på. Otaliga sorter provades, men ingen var riktigt god.
Men hur svårt kan det vara tänkte jag? Det är ju bara sesamfrö och olivolja, och om man så önskar lite salt.
Och bara doften när fröna mixas med olivoljan räcker för att förstå.
Det är så här riktig tahini ska smaka. Den smakar ljuvligt bara som den är, men självklart också i hummus, grytor, salladsdressingar m.m. Och får du lite över står den sig fint i kylskåp minst en vecka.
Oftast gör jag min hummus med vitlök, spiskummin och persilja men den här gången provade jag en variant utan vitlök – och den var väldigt, väldigt god. Receptet hittade jag hos Ann-Louise på Lilla Matderivén, och tog kanske dubbelt så mycket gurkmeja eftersom jag inbillar mig att det kan hjälpa på min tennisarm som har kommit tillbaka.
Du då? Brukar du göra egen tahini?
Annars är det kanske dags att prova nu.
……..
Tahini
en liten sats – går bra att dubblera
2,5 dl (1 cup) vita sesamfrön, skalade
75 ml olivolja
en nypa havssalt
1) Sätt ugnen på 180 grader. Bred ut sesamfröna på bakplåtspapper på en plåt och rosta dem mitt i ugnen 5-10 minuter tills de fått aningen lite färg. Akta så att de inte bränns!
2) Låt fröna svalna och mixa sedan med hälften av olivoljan + salt. Tillsätt resten av olivoljan (ev. mer) tills tahinin har den konsistens du önskar. Jag tycker om när man fortfarande ser lite hela frön i den krämiga massan.
Stick ner näsan i mixerskålen och njuuut! Smaka sedan av medan du lyssnar på Little things av India Arie.
show hide 11 comments